Jak pomáhat nevidomým při sportu

Příručka o tom, jak s lidmi se zrakovým postižením komunikovat a pomáhat ke stažení ZDE.

V rámci programu Evropského sboru solidarity zaštiťuje spolek Envik Solidární projekt 5 mladých lidí s názvem Jak pomáhat nevidomým při sportu.

O projektu

Náš projekt umožní osobám se zrakovým postižením zapojit se do sportovních aktivit, které jsou pro ně jinak nedostupné. Zprostředkuje jim cyklistiku pomocí jízdy na tandemovém kole za pomoci vidícího spolujezdce. Sport a trávení času venku v přírodě v přátelském kolektivu bude mít pozitivní vliv na jejich zdraví, sociální začlenění i sebeúctu a sebedůvěru. Tímto chceme dosáhnout také toho, že se do budoucna nebudou bát zkoušet nové věci a aktivně se zapojovat do různých aktivit.

Chceme rovněž propagovat cyklistiku pro nevidomé a zasloužit se o to, aby co nejvíce osob se zrakovým postižením dozvědělo o těchto možnostech a osobně se zapojilo. Zároveň co nejvíce vidících poznalo, že tito lidé mohou dělat prakticky cokoli, nejsou v podstatě ničím jiní a není potřeba se jich stranit nebo bát se jim pomoci. Chceme všem ukázat nejen, že je to možné, ale také obohacující a zábavné.

Okolí zázemí spolku Envik nabízí ideální podmínky pro uskutečnění těchto jízd. Mariánské údolí a údolí Říčky se vyznačuje především rovinatým terénem na zpevněných cestách vhodných pro začátečníky s množstvím míst vhodným k odpočinku či občerstvení se.

V projektu spolupracujeme se sportovním klubem Tandeamo, což je cyklistický spolek hendikepovaných sportovců a jejich přátel. Hlavními hvězdami projektu jsou Aleš Moravec - nevidomý sportovec a jeho parťák Luděk Helis, kteří se na tandemovém kole účastní mnoha závodu u nás i v zahraničí a úspěšně reprezentují v tomto sportu naši zemi.

Jak projekt probíhá

V rámci projektu proběhlo v březnu a dubnu několik školení, která musela být kvůli epidemické situaci pouze on-line. To jim ale neubralo na zajímavosti i když pro naše školitele Aleše a Luďka nebylo jednoduché mluvit jen do obrazovky. Nicméně se s tím poprali ukázkově a podělili se s námi o spoustu zajímavých informací, rad a doporučení založených na vlastní bohaté zkušenosti. Překvapilo nás, na co všechno je potřeba si dávat při jízdě na tandemovém kole pozor a spousta věcí by nás ani nenapadla. Záznam z jednoho ze školení si můžete poslechnout ZDE.

        

Po teoretických školeních jsme se ještě před hlavní jízdou stihli potkat a vyzkoušet si to na živo, což bylo jen dobře, protože zase taková sranda to není:-)

Hlavní jízda Mariánským údolím proběhla v sobotu 31. 7. 2021 od 14 hodin. Potkali jsme se na zastávce Mariánské údolí na jeho začátku a jeli cca 5 km až na jeho konec k Muchově boudě, kde jsme se občerstvili a opekli si špekáčky. Jelo s námi celkem 5 tandemových kol s nevidomými sportovci a jejich vidícím doprovodem a zbytek naší krasojízdy tvořila doprovodná single kola. Na fotky a videa z akce se můžete podívat ZDE. Tiskovou zprávu si přečíst ZDE